Czy warto kupić PlayStation 3, a może lepiej poczekać na PS4?

Niebawem na rynku pojawi się PlayStation 4, co dla wielu graczy oznacza przesiadkę na nowy model. W związku z tym na rynek trafi całkiem spora ilość używanych konsol starszej generacji. Z rozmów z ludźmi wiem, że wiele osób zastanawiających się nad kupnem urządzenia do grania rozważa obecnie, czy jest sens wydawać pieniądze na tanie PlayStation 3, czy może jednak lepiej dołożyć i kupić PS4. Problem dotyczy tu głównie użytkowników, dla których będzie to pierwszy kontakt z produktem do SONY. Aby kłopot rozwiązać sensownie należy postawić sobie kilka pytań.

DualShock 4 vs DualShock 3

1. Jak ważne w moim życiu są gry i na co zwracam uwagę?
Jeżeli jestem zapalonym graczem i zamiast upgradować komputer rozważam przesiadkę na konsolę, to zdecydowanie lepiej będzie jeżeli poczekam na nową generację oferującą doznania na wyższym poziomie. Obecne urządzenia odstają od pecetów, więc przejście będzie płynniejsze w przypadku zmiany blaszaka na PS4, starsze tytuły z PS3 zostaną udostępnione w usłudze streamingowej, więc do nich również będzie można wkrótce wrócić. Natomiast jeżeli grywam od czasu do czasu, nie przywiązuję wagi do grafiki i bardziej liczę na chwilę odstresowującej zabawy, to PS3 z bogatą biblioteką gier dostępną od razu (oraz akcesoriami) jest wyborem dla mnie.

2. Czy jestem cierpliwy?
Nowa konsola potrzebuje czasu, aby się rozkręcić. Na początku gry będą drogie i dostępne w małej ilości. Swobodne zagrywanie się w kilaka tytułów naraz jest melodią odległej przyszłości. Trzeba tu wyrozumiałości i świadomości, że dostajemy zupełnie nowy produkt, który z czasem się rozwija.

3. Jakimi funduszami dysponuję?
PlayStation 3 jest nie tylko tańsze, ale też pozwala na zakup wielu gier z rynku wtórnego lub sprzedawanych w atrakcyjnych promocjach. Małym kosztem można uzyskać tysiące godzin zabawy. PS4 zaoferuje skok na wyższy poziom rozrywki, ale za zdecydowanie większą cenę. Najprawdopodobniej koszt jednego nowego tytułu będzie zbliżony do 300 złotych. Na obniżki zapewne trochę poczekamy.

4. Czy chcę zagrać w klasyki?
Konsole nie są kompatybilne, więc na PlayStation 4 w fantastyczne przygody Nathana Drake’a zagramy dopiero w przypadku specjalnej edycji lub uruchomienia w Europie funkcji streamowania starszych gier. Jeżeli zależy nam na wypróbowaniu jednych z najlepszych gier w historii (oraz wielu innych tytułów typu exclusive) od razu, to powinniśmy zaopatrzyć się a aktualną generację.

Moja rada jest zatem taka. Jeżeli nie posiadałeś dotąd konsoli na obecnym etapie kup PS3 wraz z PS Plus i poczekaj aż PlayStation 4 będzie tańsze. Przez ten czas uzbiera się odpowiednia biblioteka gier, a przesiadkę przejdziesz łagodniej. Natomiast jeżeli masz fundusze i znasz już trochę rynek konsol, to poczekaj na PS4 i ciesz się od pierwszego dnia wspaniałościami nowej generacji.