Nowy profil gracza i menu w PlayStation 4

W PlayStation 4 otrzymamy zupełnie nowe menu, co pewnie nie jest wielkim zaskoczeniem. To, że XMB znany z PS3, PSP i telewizorów Bravia w końcu odejdzie na zasłużoną emeryturę wiadomo było już od dawna. Podobno SONY przymierzało się do zmiany jeszcze w okresie chwały aktualnego modelu, jednak ostatecznie zdecydowano się przenieść aktualizację na następną generację. Na tę chwilę mamy do dyspozycji jedynie szczątkowe informacje, ale co nieco na ich podstawie możemy wywnioskować.

Menu w PlayStation 4 nie będzie nawiązywało do tradycji poprzednika. Z kilku zrzutów zaprezentowanych na konferencji wynika, że główną pozycję otrzymają w nim gry. To dobry ruch gdyż w XrossMediaBar wydawało się, że są tylko jedną z funkcji, choć z pozostałych i tak praktycznie się nie korzystało (zwłaszcza odkąd wystąpiły problemy z odtwarzaniem dźwięku w filmach). Menu PS4 pokaże nam zapewne jakie tytuły mamy aktualnie na dysku (+płytka), a przy każdej umieści najważniejsze informacje takie jak przyjaciele, którzy posiadają daną pozycję, trofea, wiadomości i współdzielone materiały.

PlayStation 4 Menu

Radykalnej zmianie ulegnie profil gracza. Oprócz nazwy użytkownika będziemy teraz mogli podpisać się imieniem i nazwiskiem oraz wstawić własne zdjęcie. Na naszej karcie zobaczymy informacje o trofeach, aktualnie ogrywanych tytułach, udostępnionych mediach oraz o znajomych. Ciekaw jestem czy pod „About” będziemy mogli umieścić krótkie bio, w tym link do swojej strony.

PlayStation 4 Profile Player

PlayStation 4 zaoferuje nam również spersonalizowaną tablicę wiadomości, na której pojawiać się będą najnowsze informacje na temat aktywności znajomych oraz gier, które nas interesują. Co więcej system ma uczyć się naszych zachowań i preferencji. Przyznam, że akurat ten ostatni aspekt, gdziekolwiek się pojawi, zawsze trochę mnie niepokoi.

PlayStation 4 menu dashboard

Wszystkie zmiany wyglądają na bardzo atrakcyjne, choć zapewne części użytkowników nie spodoba się przekształcenie PSN w portal społecznościowy i pojawi się wiele jajcarskich rozwinięć kont. Zobaczymy jak technicznie rozwiąże to SONY. Na razie uważam wprowadzone nowinki za pozytywne, a wizualnie całość jest bardzo ładna i przejrzysta.

PS. Celowo nie zamieściłem zrzutów z systemu dotyczących współdzielenia materiałów i streamowania rozgrywki, gdyż mam zamiar poświęcić temu zagadnieniu osobny wpis.