Czy warto kupić PlayStation 3, a może lepiej poczekać na PS4?

Niebawem na rynku pojawi się PlayStation 4, co dla wielu graczy oznacza przesiadkę na nowy model. W związku z tym na rynek trafi całkiem spora ilość używanych konsol starszej generacji. Z rozmów z ludźmi wiem, że wiele osób zastanawiających się nad kupnem urządzenia do grania rozważa obecnie, czy jest sens wydawać pieniądze na tanie PlayStation 3, czy może jednak lepiej dołożyć i kupić PS4. Problem dotyczy tu głównie użytkowników, dla których będzie to pierwszy kontakt z produktem do SONY. Aby kłopot rozwiązać sensownie należy postawić sobie kilka pytań.

DualShock 4 vs DualShock 3

1. Jak ważne w moim życiu są gry i na co zwracam uwagę?
Jeżeli jestem zapalonym graczem i zamiast upgradować komputer rozważam przesiadkę na konsolę, to zdecydowanie lepiej będzie jeżeli poczekam na nową generację oferującą doznania na wyższym poziomie. Obecne urządzenia odstają od pecetów, więc przejście będzie płynniejsze w przypadku zmiany blaszaka na PS4, starsze tytuły z PS3 zostaną udostępnione w usłudze streamingowej, więc do nich również będzie można wkrótce wrócić. Natomiast jeżeli grywam od czasu do czasu, nie przywiązuję wagi do grafiki i bardziej liczę na chwilę odstresowującej zabawy, to PS3 z bogatą biblioteką gier dostępną od razu (oraz akcesoriami) jest wyborem dla mnie.

2. Czy jestem cierpliwy?
Nowa konsola potrzebuje czasu, aby się rozkręcić. Na początku gry będą drogie i dostępne w małej ilości. Swobodne zagrywanie się w kilaka tytułów naraz jest melodią odległej przyszłości. Trzeba tu wyrozumiałości i świadomości, że dostajemy zupełnie nowy produkt, który z czasem się rozwija.

3. Jakimi funduszami dysponuję?
PlayStation 3 jest nie tylko tańsze, ale też pozwala na zakup wielu gier z rynku wtórnego lub sprzedawanych w atrakcyjnych promocjach. Małym kosztem można uzyskać tysiące godzin zabawy. PS4 zaoferuje skok na wyższy poziom rozrywki, ale za zdecydowanie większą cenę. Najprawdopodobniej koszt jednego nowego tytułu będzie zbliżony do 300 złotych. Na obniżki zapewne trochę poczekamy.

4. Czy chcę zagrać w klasyki?
Konsole nie są kompatybilne, więc na PlayStation 4 w fantastyczne przygody Nathana Drake’a zagramy dopiero w przypadku specjalnej edycji lub uruchomienia w Europie funkcji streamowania starszych gier. Jeżeli zależy nam na wypróbowaniu jednych z najlepszych gier w historii (oraz wielu innych tytułów typu exclusive) od razu, to powinniśmy zaopatrzyć się a aktualną generację.

Moja rada jest zatem taka. Jeżeli nie posiadałeś dotąd konsoli na obecnym etapie kup PS3 wraz z PS Plus i poczekaj aż PlayStation 4 będzie tańsze. Przez ten czas uzbiera się odpowiednia biblioteka gier, a przesiadkę przejdziesz łagodniej. Natomiast jeżeli masz fundusze i znasz już trochę rynek konsol, to poczekaj na PS4 i ciesz się od pierwszego dnia wspaniałościami nowej generacji.

 • Pingback: 5 powodów, dla których kupię PlayStation 4 | PSblog.pl - Subiektywnie o konsolach()

 • Pingback: PS Vita łapie drugi oddech, subiektywna lista tanich gier | PSblog.pl - Subiektywnie o konsolach()

 • Pingback: Moje 6 lat z PlayStation 3, wspomnienia i pożegnanie | PSblog.pl - Subiektywnie o konsolach()

 • Michał

  Odnosząc się do twej rady, stwierdzam, że takie rozwiązanie jest najlepsze.

  Biorąc jednakże pod uwagę fakt, że Sony zapewni PS4 prędzej czy później możliwość streamowania gier z PS3, to można by jednak zrezygnować z aktualnej konsoli na rzecz nowszej, ciesząc się najnowszymi grami, później natomiast nadrabiając klasyki dzięki funkcji cloud gamingu.

  O ile więc nie spieszy nam się z zagraniem w gry na obecną generację PlayStation, to myślę, że warto przejść od razu na PS4, na tyle wcześnie, na ile pozwolą nam środki pieniężne.

  • Racja, zaktualizowałem trochę wpis.

   PS. Widzę, że ta usługa bardzo Cię kręci.

   • Michał

    Owszem, owszem. Choć chyba nie da się zaprzeczyć, jak cloud gaming ułatwiałby grę. Z pewnych powodów, których w tej chwili nie będę przytaczać, zdecydowałem się możliwie w zupełności na kupowanie gier w wersji cyfrowej. I o ile cyfrowa dystrybucja jak na razie też ma swoje wady, m.in. konieczność pobrania gry (co niezależnie od szybkości połączenia z internetem zawsze nieco trwa) oraz jej przechowywania na ograniczonej przestrzeni dyskowej (co wymaga dobrego nią gospodarowania; nie wgłębiam się już w fakt możliwej przypadkowej utraty danych).

    Jakby się tej usłudze nie przyglądać, jednak znacznie szybciej, wygodniej i bezpieczniej byłoby po prostu zasiąść do ulubionej gry w dowolnej chwili, nie będąc narażonym na ograniczenia własnego sprzętu.

    • Również jestem wielkim zwolennikiem przejścia na streamowanie gier (i podobnie kupuję tylko wersje cyfrowe), ale bardziej czekam na usługę w pełnej formie.

     W jej początkowej fazie widzę jeden, podstawowy problem. Hity oraz wiele innych tytułów z PS3 ogrywam na bieżąco, więc nie uśmiecha mi się płacić jeszcze raz dostęp do zawartości, którą już posiadam.

     • Michał

      Ano właśnie, czyli tytułów, które mamy już zakupione w PS Store i związane z naszym profilem, nie będziemy mogli ogrywać także w chmurze po wejściu tej usługi na nasz rynek? Sony potwierdziło już, że będzie to wymagało kupienia tych gier po raz drugi? Cóż, rozczarowujące…

     • Potwierdzeń brak, to tylko moje domysły. Jeżeli między konsolami nie ma kompatybilności i nie możesz po prostu odpalić gier z 3 na 4, a chmura ma być dodatkową usługą, to pobieranie opłaty (np. abonamentowej lub za wypożyczenia tytułów) uważam za oczywiste.

     • Michał

      To fakt, abonament jeszcze bym zrozumiał (choć teoretycznie mogłaby to być usługa ekskluzywna dla PS+), jednak płacenie za każdą grę z osobna po raz drugi, jak wcześniej wspomniałeś, już nie bardzo. Ostatnie rozwiązanie mogłoby być opłacalne co najwyżej dla osób rozpoczynających swoją przygodę z PlayStation.

     • Myślę, że wraz z premierą PS4 pojęcie „ekskluzywnie dla PS+” zniknie gdyż Plus staje się usługą wręcz obowiązkową. Ciekawe czy z czasem pojawi się abonament „Super Plus”, albo coś w tym stylu.

      Tak czy inaczej, wracając do streamingu, nie czuję, aby w tej formie była to funkcja przeznaczona dla mnie. Może wypróbuję ją z ciekawości, ale tak jak wspominałem już kilka razy na blogu, nie jestem fanem wracania do starszych, dawno ukończonych przeze mnie gier.

     • Michał

      No tak, zapominam, że przecież wraz z premierą PS4 gra online stanie się płatna. Nie wiedziałem jednakże, że wówczas trzeba będzie się zaopatrzyć w PS+ – byłem przekonany o obecności jakiegoś innego, tańszego abonamentu. Jeśli jednak Sony pójdzie tą drogą (a również uważam, że tak będzie), to wtedy może rzeczywiście wprowadzą usługę oferującą więcej niż PS+. Tak dla zasady, żeby gracze mogli czuć się jeszcze bardziej wyróżnieni.

      Oczywiście, w przypadku streamowania gier z PS3 oferta ta może nie być niczym specjalnym dla weteranów tej konsoli (jeśli mogę cię tak określić :)), jednakże streaming gier z PS4 na pewno wyjdzie na dobre wszystkim, także rozumiem, o czym mowa.

     • Może nie aż weteranem, ale generalnie grywam w ciekawsze tytuły i bardziej czekam na usługę dotyczącą gier na PS4. Za wracaniem do klasyków nie przepadam.

     • Michał

      To fakt, Sony musi mieć na tym zysk. Zrozumiałbym jednak konieczność płacenia dodatkowego abonamentu (choć może udostępnią cloud gaming ekskluzywnie dla członków PS+), aczkolwiek płacenie po raz drugi za każdą z gier osobna w celu jej streamowania mijałoby się z celem, tak jak wcześniej wspomniałeś. Mogłaby to być w tym ostatnim wypadku usługa opłacalna co najwyżej dla osób rozpoczynających przygodę z PlayStation.

 • Pingback: Aliens: Colonial Marines – nie taki Obcy straszny (PS3) | PSblog.pl - PlayStation 4, PS3 i PS Vita()