TOP40: Lista najlepszych gier na PlayStation 3, które trzeba przejść przed sprzedażą konsoli

I po zabawie, właśnie sprzedałem swój ostatni egzemplarz PlayStation 3. Niby kurzył się na półce od dobrych kilku miesięcy, niemniej jest pewna rzecz, która bardzo mnie w tym akcie odstąpienia zabolała. W momencie przekazania czarnego pudełka nowemu właścicielowi straciłem dostęp do ogromnej biblioteki tytułów kupionych w dystrybucji cyfrowej. Jakoś przeczy to moim dotychczasowym konsumenckim doświadczeniom. Zwykle upgrade sprzętu, zwłaszcza w obrębie jednego producenta, wiązał się z prostą wymianą urządzenia, a tu ciach i zostałem bez większości zakupionych wcześniej treści. Pal licho, że z nich ostatnio nie korzystałem, a także wiedziałem na co się piszę. Przeżycie straty i tak wzburzyło we mnie morze wątpliwości. Teraz będę chodzić z chlupoczącymi w głowie myślami niecierpliwie wypatrując polskiej wersji PS Now. Docelowo, usługa streamingu gier powinna rozwiązać wszystkie platformowe ograniczenia. Póki co polegać mogę jedynie na remasterach nielicznych tytułów, pozostałe dopadła flauta.

Co prawda zacząłem od akapitu wylewającego żale wiernego fana PlayStation, który nie rozważa przesiadki na inną platformę, ale nie to jest celem tego wpisu. W gruncie rzeczy chciałem się z PS3 ostatecznie pożegnać. Jeszcze raz rzucić okiem na starą krypę przez lata niosącą mnie po wodach przygody. To były wyjątkowe podróże. O produkcjach takich jak Unacharted, The Last of Us, Heavy Rain, Gran Tourismo 5, Red Dead Redemption, Deus Ex: HR, GTA IV, trzy Mass Effecty i Bioshocki będę pamiętał zawsze. Podobnie jak o wieloosobowej, kanapowej zabawie w oryginalnym Borderlands, Portalu 2 oraz… WWE Smackdown vs RAW 2008. Zgadza się, w latach ograniczonego wyboru katowałem tę grę całymi dniami. Ech, czasy kiedy do długiej, dobrej zabawy nie był potrzebny system trofeów.

Łzy wzruszenia napływają do oczu, następuje chwila ciszy dedykowana wielu wspaniałym grom niewymienionym, w tym tekście, z nazwy.

Wracając do tematu. PlayStation 3, choć już dawno temu zakończyło swoje długie i owocne panowanie w segmencie topowych tytułów, wciąż miało na pokładzie mój ogromny ładunek wspomnień, który można też nazwać historią zakupów. Mimo ogólnej wrażliwości brak mi duszy kolekcjonera fizycznych sentymentów. W końcu stwierdziłem, że kadłub lepiej sprawdzi się jako podstawa dla nowych użytkowników wkraczających w świat cyfrowej rozrywki. Efektem, obok przekazania sterów, stała się poniższa lista, w dużej mierze podsumowująca straty. Jeżeli PS3 jest dla was pierwszą konsolą możecie potraktować zestawienie jak wytyczne, w innym przypadku sprawdźcie, czy przypadkiem czegoś nie pominęliście, zanim podobnie jak ja nie będziecie mieli szans na naprawienie niektórych błędów. Cała naprzód!

0. Wprowadzenie – Jako że PS3 dysponuje niesamowitą biblioteką, a wśród jej zasobów znajdują się produkcje, które zapadają w pamięć i wpływają na światopogląd podobnie jak najwspanialsze powieści, wybór był bardzo trudny. Po ukończeniu części z tych gier nie można płynnie przejść do porządku dziennego, a kluczowe sceny wspomina się latami rozmyślając o ścieżkach bohaterów. Na liście umieściłem subiektywny wybór wytworów wyjątkowych. Jedne oferują wspaniałą fabułę, inne ogromny otwarty świat lub niekonwencjonalne podejście do uczestnictwa przedstawionych wydarzeniach. Każdy ma w sobie coś, co sprawia, że ominięcie go jest stratą. Poniższa lista nie jest rankingiem od 1 do 40, choć na pierwszy rzut oka przyjmuje taką formę. Wychodzę co prawda od najlepszych z najlepszych, jednak nie jest tu ważne, czy dana gra plasuje się na miejscu 1, czy 10. Do pozycji warto podejść na luzie, to trochę jakby próbować poustawiać mistrzów olimpijskich różnych dyscyplin. Starałem się przynajmniej podzielić ich dziesiątkami.

1. Uncharted 1, 2, 3 – Wspaniałe przygody Nathana Drake’a, Indiany Jonesa naszych czasów (wybacz Laro).

2. The Last of Us – Teoretycznie średnia mechanika i wyświechtany temat zombie, ale historię będziemy opowiadać wnukom.

3. GTA V i GTA IV – Legendarna seria poświęcona kradzieżom, strzelaninom, pościgom i porachunkom gangsterskim. Najlepszy sandbox tej generacji (V) oraz najlepsze dialogi (IV).

4. Heavy Rain – Wciągający, interaktywny film kryminalny i my w roli głównej.

5. Gran Turismo 5, 6 – Nie ma drugiego miejsca, w którym asfalt smakuje tak dobrze.

6. Deus Ex: Human Revolution – Cyberpunkowa wersja świata, tony klimatu i cudowny głos głównego bohatera. Do tego tytułu wraca się niczym do ulubionego audiobooka.

7. Red Dead Redemption – Dziki Zachód zostaje w sercu na zawsze. Gdybym miał wybrać tylko jedną grę do zremasterowania, to zdecydowanie postawiłbym na RDR.

8. Mass Effect 1, 2, 3 – Walka o przyszłość galaktyki w najciekawszym uniwersum ostatniej dekady.

9. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots – Niby skradamy się i walczymy, a w praktyce oglądamy dzieło sztuki tworzenia gier.

10. The Elder Scrolls IV Oblivion, V Skyrim – Wszędzie można pójść, wszystkiego dotknąć, każdego zaatakować lub okraść. Tylko dzieci mogą czuć się bezpiecznie.

11. Fallout 3 + New Vegas – Wojna, wojna nigdy się nie zmienia. RPG w duchu postapokaliptycznym, ogromna swoboda działania połączona z widokiem z oczu bohatera.

12. Bioshock 1, 2, Infinite – Odkrywanie uroków życia w antyutopii. Wciągająca fabuła i wartka akcja w klimatycznej oprawie.

13. Dragon Age Origins, DA 2 – RPG z drużyną, TPP, mnóstwem zadań i ciekawą opowieścią.

14. Batman Arkham Asylum, City, Origins – Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to najlepsza seria poświecona bohaterom.

15. Ni no Kuni: Wrath of the White Witch – Piękna, pełna determinacji podróż po równoległym świecie.

16. L.A. Noire – Gra detektywistyczna skupiająca się na procesie rozwiązywania sprawy. Decyzje podejmujemy np. na podstawie obserwacji mimiki przesłuchiwanych osób.

17. Far Cry 2, 3 (+Blood Dragon) – Zabawy z ogniem i efektowna walka o przetrwanie w egzotycznej scenerii.

18. Borderlands 1, 2, The Pre-Sequel – Nietypowy styl graficzny, absurdalny humor, wspaniały system levelowania. Jeden z najlepszych tytułów do wspólnej zabawy ze znajomymi.

19. Tomb Raider – Zgapianie od Uncharted wyszło Larze na dobre. Absolutny TOP gier przygodowych generacji.

20. Seria Assassin’s Creed – Trochę przydługa i powtarzalna, ale warta poznania. Otwarty świat nakreślony z rozmachem, globalna intryga oraz wiele nawiązań do historii.

21. Dishonored – Niezwykle klimatyczna opowieść o intrygach i skrytobójstwach. Tytuł, w którym zabijanie staje się sztuką.

22. Beyond: Two Souls – Interaktywny film traktujący o cienkiej granicy pomiędzy życiem i śmiercią.

23. Demon’s Souls, Dark Souls 1, 2 – Obowiązkowe pozycje dla osób uważających, że dzisiejsze produkcje są za łatwe.

24. Portal 2 – Logiczna gra przygodowa świetnie sprawdzająca się w trybie współpracy.

25. inFAMOUS 1, 2 (+Festival of Blood) – Gorzkie przedstawienie uświadamiające, że supermoce nie zawsze są błogosławieństwem.

26. Dead Space 1, 2, 3 – W kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku. Miał być horror, a wyszła bardzo dobra seria gier akcji.

27. Yakuza 3, 4, 5 – Mafijne rozgrywki Kraju Kwitnącej Wiśni. Nazwanie Yakuzy japońskim GTA będzie niedopowiedzeniem.

28. Killzone 2, 3 – Klasyka strzelanek w wymiarze wojen międzyplanetarnych. Szkoda, że kolejne części na PSV i PS4 zostały potraktowane jak demo.

29. Just Cause 2 – Ogromny sandbox proszący się o sianie zniszczenia, jest tu jednak pewien haczyk.

30. Journey – Eksploracja fantastycznych lokacji, piękna, skromna i nietypowa produkcja.

31. The Walking Dead – Śledzimy historię, podejmujemy decyzje, ponosimy konsekwencje. Nie tylko dla miłośników serialu.

32. CATHERINE – Czy można zrobić sensowną zręcznościwkę utrzymaną w tematyce trudów dorosłego życia uczuciowego? Można.

33. God of War III, Wstapienie – Topimy mitologię grecką w morzu krwi i napawamy się okrucieństwami zemsty.

34. Max Payne 3 – Legenda wraca w niezłym stylu. Znów smakujemy ciężką, pełną beznadziei, atmosferę. Jedna z najtrudniejszych platyn na PS3.

35. Hitman: Absolution – Bardzo słaby Hitman, bardzo dobra gra. Po prostu trzeba zapomnieć o korzeniach.

36. Saints Row 2, 3, 4, Gat out of Hell – Seria często nazywana parodią GTA. Niesmaczna, skandaliczna, cudownie zabawna.

37. LittleBigPlanet 1, 2, 3 (+Karting) – Twarz PlayStation 3. Urocza platformówka z dobrym kreatorem poziomów.

38. Burnout Paradise – Zabierz mnie do rajskiego miasta, gdzie ulice są szerokie i samochody zgniatają się w niszczycielskich kolizjach.

39. Sleeping Dogs – Ktoś lubi filmy Piekielna Gra lub Infiltracja z Leo „Dajcie mu tego Oscara” DiCaprio?

40. Resistance 1, 2, 3 – Niedoceniane strzelanki osadzone w powojennej rzeczywistości zdominowanej przez inwazję obcych.

Sponsorem odcinka był motyw marynistyczny.