Podsumowanie sezonu Polskiej Ligi TLoU

Za nami pierwszy sezon Polskiej Ligi The Last of Us. Poniżej przedstawiamy podsumowanie wszystkiego co wydarzyło się w lidze przez ostatnie 3 miesiące. Miłego czytania.

Do walki w ligowych starciach przystąpiło 131 graczy w barwach 27 klanów. Ze względu na duże zainteresowanie, liga została podzielona na dwie fazy: grupową – składającą się z 4 grup, oraz pucharową.

FAZA GRUPOWA

GRUPA A

tlou-GR-a

Grupa A, w skład której wchodziły ekipy: Lost connection to host, Don’t get cocky yet, SomGorsi, Pomperiusze z Brazzers, Jeden Promil, Hetszod oraz T4, została przez wszystkich zgodnie nazwana „grupą śmierci”. Do walki przystąpiły klany, których gracze byli starymi wyjadaczami jeszcze z czasów PS3. Niestety z dalszej rywalizacji dość szybko zrezygnowały drużyny SomGorsi oraz Hetszod, wycofując się z rozgrywek po dwóch rozegranych meczach. Od początku w grupie dzielił i rządził klan Lost connection to host, przez wielu uważany za największego faworyta całej ligi, zdobywając komplet punktów i przegrywając w 6 meczach zaledwie 1 rundę. Jedyną ekipą która była zdolna urwać punkty faworytom był Jeden Promil, który również spokojnie poradził sobie z pozostałymi przeciwnikami i pewnie uplasował się na drugim miejscu w grupie. Ostatnie dwa miejsca gwarantujące grę w fazie pucharowej przypadły ekipom T4 oraz Pomperiuszom z Brazzers, którzy uzyskali tyle samo punktów, taki sam bilans rund oraz remis w bezpośrednim meczu Pomperiusze z Brazzers vs T4 a o pozycji w lidze zadecydował taki szczegół jak ilość pozostałych respawnów w bezpośrednim meczu dając T4 trzecie miejsce w grupie. W drużynie Lost connection to host świetnie zaprezentował się Abso17, który został liderem w statystykach obaleń oraz egzekucji na mecz i wybrano go najlepszym graczem fazy grupowej.

 

GRUPA B

Grupa B w skład której wchodziły ekipy: WTF, P.L.E.C.Y., S-Z-E-R-S-Z-E-N-I-E, Wielki Lag, OFPS oraz T.L.O.U., była wielką niewiadomą. Drużyny znajdujące się w grupie składały się w dużej mierze z nieznanych bądź nowych graczy. Jedynym doświadczonym klanem był WTF, co stawiało ich w roli faworyta do zajęcia pierwszego miejsca. Niestety niedoświadczenie innych drużyn dało o sobie znak, który zaowocował rozegraniem tylko 6 z 15 meczów. Pozostałe mecze zostały zweryfikowane jako walkowery a nawet jako obustronne walkowery. Jedyną drużyną wartą pochwały był faworyt – WTF, który pewnie wygrał grupę i rozegrał większość meczów.

 

GRUPA C

Grupa C w skład której wchodziły ekipy: RGN, Klikacze, MS-13, Zabójcze Koniczyny, Zjednoczeni, Zayebyoza oraz Tęczowe Kucyki, była najbardziej wyrównaną grupą w lidze. Od początku tempo rozgrywanych meczów w tej grupie było iście sprinterskie i praktycznie wszystkie mecze zostały rozegrane w przeciągu zaledwie 2 tygodni od rozpoczęcia rozgrywek. Już w pierwszej kolejce rozegrany został jeden z najbardziej mrożący krew w żyłach meczów, pomiędzy Zabójczymi Koniczynami a MS-13, o losach którego decydowała ostatnia runda. Od początku bardzo dobrze radziła sobie drużyna RGN, przez większość czasu zasiadając na fotelu lidera, jednak ostatecznie to Zjednoczeni zdominowali grupę zgarniając komplet punktów oraz wygrywając wszystkie rundy. W ostatniej kolejce o dwa ostatnie miejsca dające awans do fazy pucharowej walczyły trzy klany: MS-13, Zayebyoza oraz Zabójcze Koniczyny. Mimo bardzo zaciętego meczu MS-13 vs Zayebyoza, MS-13 musiało uznać wyższość przeciwnika i tym samym pożegnali się z ligą. Do fazy grupowej awans wywalczyły sobie ekipy: Zjednoczeni, RGN, Zayebyoza oraz Zabójcze Koniczyny. Dodatkowo gracze z grupy C zdominowali statystyki obaleń oraz egzekucji zajmując połowę miejsc w top 10, oraz Baptizia z Zayebyozy zdominował statystykę ożywień na mecz zaliczając niesamowitą średnią 8,50.

 

GRUPA D

Grupa D w skład której wchodziły ekipy: Excile Last, WANTED, 8bit_Young_Wolf_PL, Wściekłe Psy, Maria Salvatrucha, była z początku najmniejszą grupą. Głównym faworytem do wygrania grupy oraz drugim obok Lost connection to host faworytem do wygrania ligi była drużyna WANTED. Od początku pewnie wygrywała wszystkie swoje starcia i obok Zjednoczonych została drugą ekipą, która wygrała grupę z kompletem wygranych rund. Najbardziej zaciekła walka toczyła się o drugie miejsce pomiędzy Wściekłymi Psami a Excile Last. Oba klany szły łeb w łeb oraz zaliczyły remis w bezpośrednim meczu. O miejscu w tabeli niespodziewanie zadecydowały Martwe Ziomki urywając Excile Last jedną rundę w przedostatniej kolejce, dzięki czemu to Wściekłe Psy lepszym bilansem rund wyszły z grupy tuż za WANTED.

Głosowanie na najlepszego gracza fazy grupowej:
1 – Abso17 – Lost connection to host (39%, 64 głosy)
2 – CamilleKing – Zjednoczeni (32%, 52 głosy)
3 – SERGIEJ1988 – MS-13 (12%, 19 głosów)

FAZA PUCHAROWA

Po trwającej 5 tygodni fazie grupowej najlepsza szesnastka rozpoczęła walkę w długo wyczekiwanej fazie pucharowej. Największą niespodzianką 1/8 finału było odpadnięcie najlepszego klanu grupy B – WTF, którzy nie dali rady czwartej drużynie „grupy śmierci” – Pomperiuszom z Brazzers. Lost connection to host, Jeden Promil oraz T4 dodatkowo potwierdzili siłę swojej grupy pewnie awansując do kolejnej rundy i zapewniając grupie A komplet drużyn ćwierćfinale. Dużym zaskoczeniem była świetna gra ekip z grupy D, która dzięki 3 reprezentantom w ćwierćfinale urosła do miana drugiej najmocniejszej grupy. Poza drużynami z grup A oraz D tylko Zjednoczeni z grupy C wywalczyli awans do kolejnej rundy. Największym rozczarowaniem był awans T4 poprzez walkowery przeciwników.

ĆWIERĆFINAŁY

W ćwierćfinałach faworyci nie zawiedli, pewnie wygrywając swoje starcia. Jako małą niespodziankę należy uznać pewny awans Zjednoczonych, którzy rozgromili w dwóch meczach (8:0. 6:2) Jeden Promil, który jako wicemistrz grupy A był uważany za poważnego kandydata do walki o finał. Zdecydowanie największym zaskoczenie, a nawet sensacją okazała się drużyna Wściekłych Psów. Klan który powstał na chwilę przed zamknięciem zapisów, złożony osób które poznały się tuż przed startem ligi i zdecydowały się zagrać. Ludzie których celem w lidze było wyjście z grupy pokonali po bardzo ciężkich bojach Pomperiuszy z Brazzers (5:3, 6:4) i tym samym awansowali do najlepszej czwórki ligi.

PÓŁFINAŁ – WANTED vs Zjednoczeni

Pierwszy półfinał został rozegrany pomiędzy WANTED a Zjednoczonymi. Faworyt był jeden, jednak po tym jak Zjednoczeni spokojnie poradzili sobie w półfinale, każdy podchodził do tych meczów z dużą dawką ostrożności. Potwierdziła to pierwsza runda, która zakończyła się remisem i tym samym WANTED po raz pierwszy w lidze nie wygrali mapy. To jednak w pełni zmobilizowało faworytów do pełnej koncentracji, która zaowocowała pewną wygraną pozostałych rund i końcowym wynikiem 7:1.

Do drugiego meczu WANTED podeszli chyba z przekonaniem że awans do finału będzie tylko formalnością. Zjednoczeni wykorzystali ten fakt i boleśnie skarcili przeciwnika wychodząc po trzech rundach na prowadzenie 4:2. W tej chwili w ostatniej rundzie remis dawał im wygraną w meczu i doprowadzał do trzeciego decydującego starcia. Jednak WANTED, wzięli się do roboty wygrywając 4 rundę i doprowadzając do dogrywki, w której spokojnie zapewnili sobie wygraną 6:4 i awans do wielkiego finału.

PÓŁFINAŁ – Lost connection to host vs Wściekłe Psy

Półfinał pomiędzy Lost connection to host a Wściekłymi Psami obnażył słabości sensacyjnego półfinalisty. W pierwszym meczu Wściekłe Psy walczyły zacięcie i w każdej rundzie dzielnie biły się o każdego fraga. Wielcy faworyci do tej pory we wszystkich meczach zaliczyli mniej „wyrównanych” rund niż w tym jednym meczu z Wściekłymi Psami. Jednak to nie wystarczyło na świetnie zgranych wyjadaczy polskich serwerów.

Wiedząc jak wyrównany był pierwszy mecz, Wściekłe Psy przystąpiły do drugiego starcia z pozytywnym nastawieniem. Jednak w pierwszej rundzie zostali całkowicie zaskoczeni przez rywali, którzy w pierwszym meczu non stop szturmowali. Lost connection to host po raz pierwszy w lidze przykampił się na przeciwnika. Druga runda zaczęła się dla Wściekłych Psów najgorzej jak mogła. Po paru chwilach wywaliło z gry kapitana theRealAyaa i zgodnie z regulaminem osłabiona drużyna musiała radzić sobie do końca mapy grając w trójkę. Przeciwnik w pełni wykorzystał swoją przewagę gromiąc rywala. W tej chwili morale Wściekłych Psów spadło niemal do zera. Aby doprowadzić do dogrywki musieli wygrać wszystkie pozostałe rundy. W ostatecznym rozrachunku Wściekłym Psom nie udało się wyrwać choćby punktu wielkim faworytom. Lost connection to host awansowało do finału, gdzie czekała tam już na nich ekipa WANTED. Dwóch największych faworytów zmierzy się w finale marzeń.

Wszystkie materiały filmowe z meczów przeznaczone są tylko i wyłącznie dla osób pełnoletnich ze względu na brutalność oraz wulgaryzmy.MAŁY FINAŁ – Zjednoczeni vs Wściekłe Psy

Po przegranych próbach awansowania do finału Zjednoczeni oraz Wściekłe Psy musieli wziąć się w garść i powalczyć o najniższy stopień podium. Obie drużyny miały bardzo duże problemy z umówieniem terminów spotkań, ponieważ chciały zagrać w najsilniejszym możliwym ustawieniu. W końcu zdecydowano aby obie drużyny podały 2 terminy które im pasują a przeciwnik wybrał jeden z nich i grał takim składem jaki udało mu się zebrać. Pierwszy mecz odbył się w terminie Zjednoczonych. Wściekłe Psy musiały sobie radzić bez swojego kapitana i lidera theRealAyaa oraz bez drugiego mocnego gracza – Fafik-IX-. Zjednoczeni wystawili swój najlepszy garnitur. Scenariuszem pierwszej rundy nie pogardziłby sam Hitchcock. W połowie czasu Zjednoczeni gromili przeciwnika mając przewagę 13 fragów i wydawało się że wygraną mają w kieszeni. Wściekłe Psy przeprowadziły jednak szaleńczy atak nie dając przeciwnikom czasu na złapanie oddechu i w ostatnich sekundach rundy przeważyli szalę zwycięstwa na swoja korzyść. W drugiej rundzie Zjednoczeni od początku do końca prowadzili grę nie dając dojść przeciwnikom do słowa. Trzecia runda była klonem poprzedniczki. Od początku do końca Zjednoczeni powiększali swoją przewagę i na nie dali szans rywalom. W tej chwili Wściekłe Psy musiały wygrać czwartą rundę aby doprowadzić do dogrywki i mieć jeszcze szansę na zrobienie pierwszego kroku w kierunku zajęcia trzeciego miejsca w lidze. Przeciwnik zaskoczony wyborem mało popularnej mapy nie dał rady Wściekłym Psom i dogrywka stała się faktem. Dogrywka po raz kolejny pokazała siłę Zjednoczonych tego dnia, którzy w wygranych rundach gromili przeciwników. Pierwszy krok w kierunku 3 miejsca wykonała ekipa Zjednoczonych.

Następny w kolejności był mecz w terminie Wściekłych Psów. Do składu powracali gracze nieobecni w pierwszym meczu co dodawało całej drużynie dodatkowy zastrzyk energii. Niestety gracze Zjednoczonych nie potrafili zebrać składu i poddali mecz walkowerem.

Oznaczało to że o tym kto zajmie najniższy stopień podium decydować będzie trzeci mecz. Mecz rozpoczął się szczęśliwie dla Wściekłych Psów. Po kilku minutach grę opuścił gracz mający wielkie problemy z łączem internetowym i Zjednoczeni musieli kończyć mapę w trójkę. Wściekłe Psy bezlitośnie wykorzystały okazję i wygryzły przeciwnikom wygraną. W drugiej rundzie ponownie internet dał o sobie znać. Tym razem jednak to kapitan Wściekłych Psów wyleciał na początku rundy. Jednak świetna postawa WojKala wspieranego przez TireceslX-a oraz Archiego257 sprawiły że niemożliwe stało się możliwe i Wściekłe Psy wygrały drugą rundę grając w osłabieniu. Trzecia runda była bardzo wyrównana, jednak pod koniec Zjednoczeni odskoczyli Wściekłym Psom na kilka fragów. Co ciekawe łącze internetowe znowu nie było łaskawe dla jednego z graczy Zjednoczonych. Tym razem, na szczęście w nieszczęściu, gracza wywaliło w samej końcówce kiedy wynik był już rozstrzygnięty. Zjednoczeni potrzebowali wygrać ostatnia rundę aby doprowadzić do dogrywki. Jednak od początku to Wściekłe Psy prowadziły grę i na 7 minut przed końcem osiągnęły przewagę 9 fragów. Końcówka należała jednak do Zjednoczonych prowadzonych przez gracza Pontoon88. Mieliśmy dogrywkę. Ostatnio w dogrywce Zjednoczeni rozgromili przeciwnika i tym razem znowu od początku osiągnęli nieznaczną przewagę prowadząc przez długi czas 4 fragami. Jednak na 3 minuty przed końcem, przy remisie, Wściekłe Psy przeprowadziły akcję która dała im przewagę 2 fragów, której nie oddali już do końca meczu, tym samym zostając brązowym medalistą pierwszego sezonu Polskiej Ligi The Last of Us!

W głosowaniu na najlepszego gracza małego finału wygrał Wojkal z Wściekłych Psów, osiągając 37% głosów)

FINAŁ – WANTED vs Lost connection to host

2 drużyny, 9 zawodników, 15 map, 6 godzin, 664 obalenia, 543 egzekucje, 121 uzdrowień i 1 zwycięzca, tak właśnie wyglądał wielki finał zamykający pierwszy sezon Polskiej Ligi The Last of Us. W najważniejszym meczu zmierzyły się dwa zespoły uznawane już od samego początku za faworytów rozgrywek. Mowa tu o Lost connection to host oraz WANTED. Część finalistów miała już swoje epizody w Europejskim turnieju TLoU organizowanym w zeszłym roku. Lost connection to host w nieco innym składzie(bez Abso17) dotarło, aż do półfinału, natomiast Kaganmc oraz CarolinaPL występujący wtedy w barwach Deadly Serious Clowns zakończyli zmagania na 1/16.

Wielki finał bez wątpienia spełnił oczekiwania zarówno zawodników jak i kibiców. Na kanałach twitcha podczas transmisji zebrało się ponad 100 widzów, którzy z wielkim zaangażowaniem wspierali swoich faworytów oraz zachwycali się poziomem decydującego o tytule mistrzowskim starcia.

Pierwsze dwie mapy należały do Lost connection to host, nie był to jednak spacer po parku. Przez większą cześć obu starć przewagę miało Wanted, a dopiero w ostatnich sekundach LCtH dzięki wspaniałej współpracy przechylali szalę zwycięstwa na swoją stronę. Pozostałe rundy pierwszego meczu należały już do Wanted. Drużyna prowadzona przez Carolina_PL najpierw wygrała Nad Jeziorem i na Miasteczku Billa, by w dogrywce ostatecznie przypieczętować zwycięstwo na Wieży Ciśnień.

Drugi mecz mógł okazać się ostatnim, gdy po trzech mapach mieliśmy remis. Zaczynała się już czwarta godzina gry, a w szeregi graczy wdawało się już zmęczenie. Właśnie wtedy wszyscy spotkali się na Tamie. Na minutę przed końcem WANTED prowadziło 5:4, jednak po raz kolejny Lost Connection to host zabłysnęli, najpierw zabijając dwóch rywali wyszli na prowadzenie by następnie rozpocząć ucieczkę na drugą stronę mapy. Pod ostrzałem i bez chwili wytchnienia LCtH zdołało utrzymać prowadzenie i zagwarantować kibicom kolejne 4 mapy. Ze względu na zmęczenie i obowiązki ostatni mecz został przesunięty na kolejny dzień.

Po przejrzeniu nagrań z poprzednich map oraz przemyśleniu taktyki obie drużyny były już gotowe na wyłonienie zwycięzcy. Można powiedzieć, że zaczynali od zera, poprzednie dwa mecze poszły już w niepamięć i o tytule mistrzowskim miało decydować to ostatnie starcie. Pierwszą mapą był Punkt Kontrolny, ulubiona mapa Lostów. Pokazali nam to w 7 minut, bo właśnie tyle czasu zajęło im rozbicie przeciwników. Szansa na rewanż przyszła chwilę później gdy obie drużyny mierzyły się na Uniwersytecie (wybranym przez WANTED), jednak i tym razem LCtH bezproblemowo rozprawili się z przeciwnikami. Dwie mapy na koncie, brakowało już tylko remisu w jednej z dwóch ostatnich rund by Lost connection to host zostało mistrzami, a jednak, WANTED wspięło na wyżyny swoich umiejętności i wygrało kolejne dwie mapy na Mieście Rodzinnym i Nad Jeziorem nie dając przeciwnikowi najmniejszych szans i doprowadzając tym samym do dogrywki.

W pierwszym meczu dogrywka zakończyła się zwycięstwem WANTED i tym razem nie było inaczej. Po sześciu godzinach spędzonych na łącznie piętnastu mapach udało się wyłonić zwycięzcę. Pierwszym Mistrzem Polski w The Last of Us zostało WANTED.

W głosowaniu na najlepszego gracza finału walka była zacięta do ostatniej chwili a o wygranej zadecydował jeden głos. Ostatecznie to tight-sweater z WANTED została graczem finałów (29% głosów) pozostawiając za sobą najlepszego gracza fazy grupowej – Abso17 Z Lost connection to host.

NAGRODY

Dla zwycięzców ligi Playstation Polska przygotowała w nagrodę kody na subkrypcję Playstation Plus. Poniżej informację o nagrodach

1 MIEJSCE – WANTED
Carolina_PL – Kwartalny PS PLUS
tight-sweater – Kwartalny PS PLUS
kaganmc – Kwartalny PS PLUS
Bhazuka – Kwartalny PS PLUS
pad-boy – Kwartalny PS PLUS
biologchirurg – Kwartalny PS PLUS

2 MIEJSCE – LOST CONNECTION TO HOST
Busby_pl – Kwartalny PS PLUS
KajdaTPI – Kwartalny PS PLUS
Abso17 – Kwartalny PS PLUS
MAJK-10 – Kwartalny PS PLUS
jarox72 – Kwartalny PS PLUS

3 MIEJSCE – WŚCIEKŁE PSY
theRealAyaa – Kwartalny PS PLUS
WojKal – Kwartalny PS PLUS
TireceslX – Kwartalny PS PLUS
Fafik-IX- – Kwartalny PS PLUS
Archi257 – Kwartalny PS PLUS
lansalot – Kwartalny PS PLUS

NAJLEPSZY GRACZ FAZY GRUPOWEJ
Abso17 – Kwartalny PS PLUS

NAJLEPSZY GRACZ FINAŁU
tight-sweater – Kwartalny PS PLUS

PODZIĘKOWANIA

Na koniec chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim graczom którzy dzielnie walczyli w ligowych potyczkach przez te 3 miesiące. Liga udała się tylko i wyłącznie dzięki wam! Mamy nadzieję że w przyszłych sezonach będzie nas jeszcze więcej 🙂

Specjalne podziękowania dla:
Playstation Polska za ufundowanie nagród.
Redakcji PSSite.com za medialne wsparcie. To dzięki wam ludzie dowiedzieli się o lidze.
Redakcja PPE.pl za medialne wsparcie.
Redakcja PSX Extreme za publikację w najnowszym numerze.
tight-sweater za wielką pomoc przy organizacji ligi.
KajdaTPI za wiele ciekawych pomysłów oraz pomoc przy lidze.
Busby_pl za przygotowanie świetnych filmów.
Agnostyk za pomoc z arkuszem kalkulacyjnym do fazy grupowej.

źródło: www.liga-tlou.pl