Darmowy internet BDI Aero2 nie działa na konsoli PS Vita

Bezpłatny dostęp do internetu to usługa dostarczana przez operatora Aero2 na terenie naszego kraju. W wyniku przetargu firma ta jest zobowiązana do umożliwienia nam swobodnego surfowania po sieci aż po koniec 2016 roku. Oczywiście ze swojej strony trzeba spełnić szereg warunków, ale zabawa jest warta zachodu. O tym jak uzyskać kartę sim BDI i cieszyć się internetem za free przeczytacie na moim blogu.

Tu natomiast odpowiemy sobie na pytanie czy darmowy internet od Aero2 działa na konsoli PS Vita 3G/Wi-Fi. Otóż nie działa, o czym przekonałem się na własnej skórze. BDI bez problemów możemy używać korzystając z modemów (jak choćby Huawei E3131) i tabletów (przykładowo od iPad’a 2 w górę), ale na PS Vita usługi nie doświadczymy.

BDI aero2 psvita

Nie jest to szczególnie zaskakujące gdyż operator zastrzega, iż internet śmiga tylko na wybranych urządzeniach, a udostępniany jest w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz, a od maja 2011 dostępna jest również sieć działająca na częstotliwościach 2500 MHz w TD-LTE. PS Vita obsługuje 3G (850, 900, 1900 i 2100 Mhz), HSDPA/HSUPA.

Ostatecznie zamiast BDI od Aero2 do konsoli zdecydowałem się włożyć kartę Orange Free, która pracuje bez jakichkolwiek problemów. W mojej prywatnej opinii PS Vita dużo zyskuje na trwałym połączeniu z internetem, gdyż przy solidnym kliencie poczty i niezłej przeglądarce eliminuje konieczność wyciągania smartfona w krótkiej przerwie od grania podczas podróży. Odnajdywanie innych użytkowników w pobliżu oraz funkcja lokalizacji również potrafią bawić, choć przydałoby się więcej popularnych aplikacji, które dostępne są na większość urządzeń mobilnych.

I oczywiście jeszcze jedna sprawa, dlaczego PS Vita nie oferuje możliwości gry online poza Wi-Fi? Czy to nie aby rażąca krótkowzroczność?