Nowy profil gracza i menu w PlayStation 4

W PlayStation 4 otrzymamy zupełnie nowe menu, co pewnie nie jest wielkim zaskoczeniem. To, że XMB znany z PS3, PSP i telewizorów Bravia w końcu odejdzie na zasłużoną emeryturę wiadomo było już od dawna. Podobno SONY przymierzało się do zmiany jeszcze w okresie chwały aktualnego modelu, jednak ostatecznie zdecydowano się przenieść aktualizację na następną generację. Na tę chwilę mamy do dyspozycji jedynie szczątkowe informacje, ale co nieco na ich podstawie możemy wywnioskować.

Menu w PlayStation 4 nie będzie nawiązywało do tradycji poprzednika. Z kilku zrzutów zaprezentowanych na konferencji wynika, że główną pozycję otrzymają w nim gry. To dobry ruch gdyż w XrossMediaBar wydawało się, że są tylko jedną z funkcji, choć z pozostałych i tak praktycznie się nie korzystało (zwłaszcza odkąd wystąpiły problemy z odtwarzaniem dźwięku w filmach). Menu PS4 pokaże nam zapewne jakie tytuły mamy aktualnie na dysku (+płytka), a przy każdej umieści najważniejsze informacje takie jak przyjaciele, którzy posiadają daną pozycję, trofea, wiadomości i współdzielone materiały.

PlayStation 4 Menu

Radykalnej zmianie ulegnie profil gracza. Oprócz nazwy użytkownika będziemy teraz mogli podpisać się imieniem i nazwiskiem oraz wstawić własne zdjęcie. Na naszej karcie zobaczymy informacje o trofeach, aktualnie ogrywanych tytułach, udostępnionych mediach oraz o znajomych. Ciekaw jestem czy pod „About” będziemy mogli umieścić krótkie bio, w tym link do swojej strony.

PlayStation 4 Profile Player

PlayStation 4 zaoferuje nam również spersonalizowaną tablicę wiadomości, na której pojawiać się będą najnowsze informacje na temat aktywności znajomych oraz gier, które nas interesują. Co więcej system ma uczyć się naszych zachowań i preferencji. Przyznam, że akurat ten ostatni aspekt, gdziekolwiek się pojawi, zawsze trochę mnie niepokoi.

PlayStation 4 menu dashboard

Wszystkie zmiany wyglądają na bardzo atrakcyjne, choć zapewne części użytkowników nie spodoba się przekształcenie PSN w portal społecznościowy i pojawi się wiele jajcarskich rozwinięć kont. Zobaczymy jak technicznie rozwiąże to SONY. Na razie uważam wprowadzone nowinki za pozytywne, a wizualnie całość jest bardzo ładna i przejrzysta.

PS. Celowo nie zamieściłem zrzutów z systemu dotyczących współdzielenia materiałów i streamowania rozgrywki, gdyż mam zamiar poświęcić temu zagadnieniu osobny wpis.

 • Smarkiewicz_boss

  Grunt żeby funkcja streamingu działała tak jak trzeba i była dostępna w dniu premiery konsoli. 
  Zapraszam na bloga http://peceteria.blogspot.com

  • Takie funkcje jak transmisja i nagrywanie przydadzą się zapewne wymiataczom, twórcom poradników itp. Patrząc na siebie od strony prywatnej zupełnie nie widzę dla nich zastosowania. Może zmienię zdanie po wypróbowaniu.

 • Pingback: Funkcje społecznościowe są w porządku, ale ja na PlayStation 4 chciałbym głównie grać | PSblog.pl - Subiektywnie o konsolach()

 • Dario

  Nowy profil jest świetny

 • Pingback: PlayStation 4 Eye, czyli Kinect od SONY? | PSblog.pl - Subiektywnie o konsolach()

 • Pingback: 5 powodów, dla których kupię PlayStation 4 | PSblog.pl - Subiektywnie o konsolach()

 • Pingback: Trofea, zbawienie czy zagrożenie dla grania na PlayStation? | PSblog.pl - Subiektywnie o konsolach()

 • Andrzej

  Mi również podoba się nowy profil. Czy zostanie on jednak wprowadzony tylko dla PS4, czy jakaś aktualizacja prędzej czy później wprowadzi go także dla tej starszej konsoli?

  • Podejrzewam, że pojawi się jakaś aktualizacja rozszerzająca obecną kartę na PS3. Dziwnie byłoby mieć dwa odmienne profile gracza, zwłaszcza przy opcji dodania imienia, nazwiska i zdjęcia.

   • Andrzej

    Dokładnie! Też tak myślę. Dziwi mnie po prostu, że Sony zamiast od razu wprowadzić nowy profil, który wygląda już na gotowy, czeka z tym specjalnie na premierę PS4. Ale cóż zrobić? Taki marketing.

 • Andrzej

  W nowym profilu podoba mi się właśnie to, iż jest on nastawiony głównie na funkcje społecznościowe. Nie trzeba już koniecznie wiązać konta PSN z kontem na Facebooku, żeby łatwiej porozumieć się ze znajomymi i szerzej się zaprezentować innym graczom. Naturalnie świetnym pomysłem było dodanie funkcji dzielenia się materiałami. Wreszcie z poziomu konsoli i na serwerach Sony. W zasadzie więc będziemy mieć gamingowe centrum rozrywki w jednym miejscu; swego rodzaju sieć, w której możemy swobodnie obracać się w towarzystwie naszych znajomych z gier i lepiej poznawać nowych graczy.

  A tak swoją drogą, czy tylko ja po zobaczeniu pierwszego zrzutu ekranu pomyślałem o Steam Boxie? 😉

  • Prywatnie nie jestem fanem globalnych sieci społecznościowych i szczerze mówiąc są to opcje, z których najprawdopodobniej nie będę korzystać. Mimo to uważam wprowadzane zmiany za pozytywne, gdyż idą z duchem czasu, spełniają oczekiwania większości użytkowników, a także mogą mieć interesujący wpływ na kontakty pomiędzy graczami. Pomysł i realizacja wyglądają na dobrą robotę.

   Co do Steam Box’a, to ciekawa uwaga 🙂

   • Andrzej

    Owszem, owszem. Teraz w czasach globalizacji i socjalizacji również społeczność graczy domaga się niemal jednogłośnie takich rozwiązań, więc na pewno wyjdzie to Sony na plus.

    A przy okazji, tak sobie myślę, że ciekawie by było, gdyby Sony zmodyfikowało nieco sposób przedstawiania swoich trofeów, np. za pomocą PS Home. Można by wprowadzić coś w stylu pokoju trofeów, takiego trójwymiarowego lobby, z możliwością jego personalizacji, po którym można by się przechadzać i jeszcze okazalej prezentować swoje kolekcje innym graczom. Oczywiście nie traktowałbym tego jako priorytet, ale z pewnością taka zmiana odświeżyłaby nieco sposób prezentacji trofeów.

    • I to niby ja przywiązuję dużą wagę do trofeów 😉
     A tak na serio, to dobry pomysł wart realizacji.

     PS. Już nawet nie pamiętam kiedy ostatni raz zaglądałem do PS Home.

  • Michał

   Chyba chodziło ci o Big Screen? Ale zgadzam się, że to co mamy na Big Screenie, może być bezpośrednio przeniesione na Steam Boxa jako interfejs tej konsoli (o ile można to urządzenie nazwać konsolą).